אכילה רגשית

אכילה רגשית

אכילה רגשית אליהו ספיר

מהי אכילה רגשית?

אכילה רגשית מתרחשת כשמשתמשים באוכל כדי “לטשטש” תחושות של אשמה, עצב, בדידות, כעס או מתח. האכילה עצמה גורמת לרגשות אשם נוספים, שאותם מנסים שוב להרגיע בעזרת אוכל. חשוב להבין שאכילה רגשית היא אכילה שאינה נובעת מרעב אלא מצורך רגשי. היא כלי שאנחנו משתמשים בו כדי לנסות להפיג מצבים רגשיים שליליים שעולים בנו – בהם עצב, כעס, בדידות, דיכאון, לחץ, עצבנות ועייפות. האכילה גורמת להרגשה טובה יותר, ובמידה מסוימת גם מרחיקה את התחושות הבלתי נעימות. אלא, שכאמור, ה”טריק” הזה מחזיק זמן קצר בלבד, ואילו הנזקים נשארים לזמן רב.

כמה מהנזקים השכיחים ביותר של אכילה רגשית כוללים

 • טשטוש של תחושת שובע: אכילה שלא מתוך רעב עלולה לגרום למצב שבו כבר לא נזהה את התחושות הטבעיות של רעב ושובע, וכך לא נדע בעצם למה אנחנו אוכלים – מתוך רעב? או מתוך צורך רגשי? חשוב שניהיה בתשומת לב לתחושות שעולות מהגוף לגבי מנגנון הרעב והשובע.
 • השמנה: האכילה הרגשית היא אכילה מיותרת משום שהיא לא נובעת מרעב, ובדרך כלל היא גם עודפת כי אנחנו לא באמת צריכים לאכול. והמצב מחמיר כשבוחרים לאכול מזון עתיר קלוריות, סוכר ושומן, “מזון מנחם” שמייצר את ה”סיפוק” הרגשי הגדול ביותר “. ההשמנה עלולה לגרום גם לנזקים בריאותיים חמורים ובהם סוכרת ומחלות לב וכלי דם.
 • רגשות אשם: בתום פעולת האכילה הרגשית, התחושה הנעימה שסיפק לנו המזון מתפוגגת, והרגשות שנשארים הם אשמה, חוסר שליטה, ובעיקר – הרגש השלילי שמלכתחילה גרם לנו לאכול ללא רעב. הרגש השלילי ימשיך לגרום לנו להמשיך עם אכילה רגשית, ומכאן הדרך קצרה לכניסה למעגל שיחזור על עצמו שוב ושוב.
 • הפרעות אכילה: אכילה רגשית עלולה לגרום לנו להרגיש שאנחנו צריכים להעניש או ״לטהר״ את עצמנו לאחר שאנחנו אוכלים. רגשות האשם גורמים לרצון להיפטר מהאוכל העודף, וכשמתחילים להשתמש בצום, הקאות וכו’ כאמצעי להתמודדות עם התחושות השליליות הנלוות לאכילה רגשית עלולות להתפתח הפרעות אכילה קשות.

תחילת הדרך לריפוי

צעד חשוב בדרך להתמודדות נכונה ובריאה עם אכילה ריגשית הוא ההכרה בכך שאכילה רגשית היא מסר, מעין איתות שמשהו לא בסדר. אחת מהדרכים להתמודד עם האכילה הרגשית היא קבלה עצמית. האשמה והלקאה עצמית לאחר פעולת האכילה גורמת לנו להרגשה רעה עוד יותר ומעצימה את הצורך בחיפוש אחר פתרונות מהירים לתחושה טובה. במילים אחרות, התחושות הללו “דוחפות” אותנו לאכילה מיותרת חוזרת. ברגע שנבין ונסלח לעצמנו, נוכל להתפנות לחיפוש דרכים אחרות לענות על הרגשות הבלתי מסופקים שלנו.

 

טראומה מהעבר, סטרס, יחסים עם ההורים, פגיעה מינית, תקופה קשה בעבודה, פרידה מבן או בת הזוג, או כל קושי אחר שאנחנו נתקלים בו בחיים מובילים אותנו פעמים רבות לפנות לאוכל, בתקווה שהוא יפיג מצוקה ורגשות לא נעימים שעולים בנו. אבל כפי שציינתי כבר קודם, אכילה רגשית היא לא במהותה בעיה תזונתית אלא נפשית, והטיפול בה מצריך טיפול רגשי בראש ובראשונה. על מנת לפתור אכילה רגשית יש לפתור את הרגש, את הכאב הרגשי מאחוריה ואת התחושות שמובילות אליה.

חשוב לדעת כשהגוף שלנו נמצא במצב של fight or flight (הילחם או ברח), מצב של סטרס, הרבה יותר קשה לנו לרדת במשקל. הגוף לא מוכן לוותר על עודפים כי מרגיש במצב של הישרדות. רק כאשר מתחילים תהליך רגשי ומחזירים את האיזון לנפש, מערכת העצבים יכולה להיכנס למצב של רוגע ( rest and digest ) ולאותת לגוף שזה בסדר לשחרר עודפים.

 

הטיפול שאני מציע יכול מאוד לסייע בשחרור ועיבוד המצב הרגשי. שילוב של שיחה, שטיפה אנרגטית והתאמת תמציות פרחי באך, המלוות גם לאחר הטיפול, יכולים לעזור באיזון הרגשות ולטפל בשורש של המצב, כך שחיי היום יום יהיו יותר איכותיים ולא סביב המקרר.

היום, שנה לאחר מכן, אני במקום שונה לגמרי.
 • "רציתי לכתוב כאן ופשוט לספר מה קרה לי.
  באתי לאליהו כי הרגשתי שאני חסומה, שאני לא מחוברת לגוף שלי, שאני לא מחוברת לרגשות שלי.
  למרות טיפולים פסיכולוגיים ארוכים, למרות שאני יודעת ויכולה לנתח ולהבין מצבים,
  הרי שהייתי מנותקת מהרגשות ומהגוף.
  בואו נתחיל מכך שאני ספקנית גדולה ואני לא מאמינה בכלום (רציתי לומר: "אני לא מאמינה בכלום להוציא את כח הכבד", אבל רוב שנותיה האנושות לא ראתה ובוודאי שלא האמינה בכח הכובד).
  הייתי אצל אלי בסה"כ לטיפול אחד, לא הרגשתי יותר מדי בזמן הטיפול, וגם לא אחריו.
  אבל היום, שנה לאחר מכן, אני במקום שונה לגמרי. חזרתי לעסוק במקצוע שהוא היעוד שלי, גיליתי מחדש את המיניות שלי, נפטרתי מרגשי האשמה שליוו אותי מאז ומתמיד. הגוף שלי מרגיש אחרת, רך וזורם. ואני לא מפחדת יותר. משום דבר שהוא.
  לא אגיד שהטיפול היחיד אצל אליהו הוא זה שעשה את כל השינוי, אבל קיימת אפשרות סבירה בהחלט שהטיפול אצל אלי פתח לי או עזר לי לפתוח חסימות רבות, ולהתיר לשינוי לבוא."
  רות
<< Prev
Next >>

אשמח לעזור, צרו עימי קשר:

  דילוג לתוכן