המלצות על טיפול בהטרדה מינית

המלצות על טיפול בהתעללות מינית

תקיפה מינית היא כל התנהגות ו/או מעשה מיני הנכפה על אישה, גבר או ילד ללא הסכמתם. תקיפה מינית היא אקט של אלימות אשר נוקט התוקף כלפי מי שנתפס בעיניו כחלש ממנו. כאשר הקורבן צעיר מגיל ההסכמה, הפעולה נחשבת להתעללות מינית בילדים.

לפי נתוני איגוד ומרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית בישראל:  

·        אחת מכל שלוש נשים עוברת פגיעה מינית במהלך חייה. 

·        אחת מכל חמש נשים עוברת אונס.

·        אחת מכל חמש ילדות עוברת פגיעה מינית.

·        עד גיל 12, שיעור הבנים הנפגעים מינית זהה לשיעור הבנות.

הפגיעה עצמה נחווית ומוגדרת, כמעט תמיד, כטראומה נפשית עבור הקורבן. טראומה זו עלולה להתפתח להפרעה פוסט טראומטית, הכוללת סימנים כמו: פלאשבקים בלתי נשלטים של האירוע, דריכות יתר, הימנעות מסממנים הקשורים או מזכירים את האירוע כמו הליכה לאותו אזור, קושי עם מגע גופני ובמיוחד קושי בקיום יחסי מין, וכן סימני חרדה נוספים המשתנים מאדם לאדם.

פרט להפרעות המיניות, התעללות מינית יכולת לפגוע בתפקודים חברתיים ונפשיים רבים. זה יכול להתבטא בקושי בבניית מערכות יחסים ואמון, דיכאון, לחץ וחרדה, קושי בתפקוד במצבי סטרס, קושי בוויסות רגשות ודחפים, יתר סיכון להפרעות אכילה ושימוש בסמים.

כל התעללות מינית היא פוגעת ומזיקה, והטראומה אינה מסתיימת כאשר ההתעללות מסתיימת. כל מי שעבר התעללות בילדות, ככל הנראה יסבול מהשפעות ארוכות טווח שמפריעות בתפקוד היום יומי שלו, גם אם אינו מודע לכך.

רוב הנשים שסובלות מהפרעות אכילה עברו פגיעה מינית בילדותן. הפרעות האכילה הינן אחד הסימפטומים של הפגיעה המינית. הן בעצם ביטוי למצוקות הקשות שהן תוצאה של הפגיעה המינית, כמו הרס עצמי, דימוי עצמי נמוך, והאשמה עצמית. ולכן חשוב למצוא דרכים בריאות יותר לנפש להתמודדות עם הטראומה המינית.

הטיפול של השטיפה האנרגטית יכול מאוד לסייע בשחרור הטראומה, ושילוב של שיחה והתאמת תמציות פרחי באך, המלוות לאחר הטיפול ניתן לעזור בהתמודדות עם המצב הרגשי.

הרבה נשים חוות בעקבות התקיפה המינית ניתוק מהגוף הפיזי כמנגנון הישרדות באותו האירוע וגם על מנת להתמודד עם הבעיה והשלכותיה בעתיד. הטיפול מחבר בין הרגש לגוף, מחזיר את המטופל/ת לכאן ועכשיו והתחושות שעולות, ובכך מאפשר לעשות שינוי בדפוס התנהגות זה שהתקבע, לפעמים אפילו לאורך שנים.

 

מוזמנים לקרוא מכתבים של מטופלים בנושא:

תמיד הייתה הרגשה של חנק
09/08/2018
 • "לא נולדתי כאן, במולדובה. החיים שלי היו בית ספר אחד גדול, עם שיעורים ומבחנים. אך לצערי ללא מועד ב'. היו לי הורים אך הם לא העניקו לי אהבה, לא חיבוק, לא פרגון. איכשהו תמיד ידעתי להעניק את כל זה לעצמי. חייתי בבית מאוד אלים . אמא ספגה את כל המכות ,כשגדלתי הם עברו גם אליי. התחלקנו. ואז בסביבות גיל 13 עברתי תקיפה מינית, קבוצתית, ואז שוב ,אבא השליך את הזעם כלפיי עד שהוא שבר לי כמה צלעות. תמיד אחרי אירועים כאלה ידעתי לבנות סביב עצמי מגן, כדי לא להשתגע. המשכתי בחיים שלי כאילו לא קרה כלום. ואז עליתי לארץ, התחתנתי, נולדו 3 ילדים מקסימים. ועם כל האושר הזה תמיד הייתה הרגשה של חנק. של חסימה בנפש, משהו לא 100%. היה לי קשה ...נפשית. המון שאלות ללא תשובות, כאילו שכל העולם מסתובב ואני לא מבינה כלום מה שקורה. איכשהו הגעתי לאליהו ספיר. המלאך עם כנפיים ענקיות ולבנות שבא לעטוף אותי ולהגיד לי שהכל יהיה בסדר. בנאדם עם אנרגיות מטורפות בידיים. התחושה הייתה כאילו חשמל זורם בגופי ומוציא ממני את כל הפסולת, שסוף סוף זורם חמצן בריאות שלי וסוף סוף יכולה לנשום! זאת הייתה חוויה מדהימה.
  יצאתי מהטיפול משוחררת, עם הקלה מסוימת, עם יכולת לנשום, סוג של רוגע בנשמה. כמובן שאני חוזרת לשם לטיפול נוסף ללא ספק!
  מודה לך מכל הלב על ההקשבה, הבנה, טיפול, ומילים עם עוצמה לא שגרתית!!!!
  יש לי הרגשה שמצאתי את מה שחיפשתי!
  תודה!"
  ו'
<< Prev
Next >>

אשמח לעזור, צרו עימי קשר:

  דילוג לתוכן