תרגילי צ'י קונג בוידאו

הצ’י קונג (צ’י – אנרגיה, קונג – שליטה או עבודה) היא אומנות תנועה סינית הקיימת כבר 3,000 שנה. במרכזה: פרקטיקה מדיטטיבית שעושה שימוש בתנועות איטיות ועדינות, תוך שליטה בנשימה ובנשיפה. כך, מאמינים מתרגליה, הם מקדמים את זרימת הצ’י בגוף, מחזקים את מערכותיו ומסייעות למניעת מחלות.
“שמונת חלקי תחרת המשי” הוא אחד מתרגולי הצ’י קונג הנפוצים ביותר: הוא פשוט, קל ללימוד ומשפיע לחיוב על מערכת העצבים. אם מעולם לא תרגלתם בשיטות סיניות, אל תילחצו: מדובר בתרגול אידילי למתחילים. כאן תמצאו תרגילים בסיסיים לנשימה נכונה יותר, חידוש האנרגיה של האיברים הפנימיים ומערכת התנועה, כך שתתחילו (או תסיימו) את היום בצורה הרגועה ביותר שיש. מומלץ לבצע כל תרגיל 12 פעמים בקצב המתאים לנשימה שלכם.
 
תרגיל 1
ידיים למטה, ברכיים מכופפות מעט, אגן לאחור. קחו אוויר, נשפו, קחו שוב אוויר, עלו על קצות האצבעות, יידים ב-90 מעלות, ונשפו. בצעו מספר חזרות, עד שהתנועה תבוא ללא מאמץ.
 
תרגיל 2
תרגיל שמסייע לתפקוד המעי הגס והריאות: פשקו את הרגליים, פרשו את כף היד ל-90 מעלות, אצבע ואגודל ב-90 מעלות כשהמבט מתמקד בין האגודל לאצבע. היד השנייה מאוגפרת, וגם ב-90 מעלות. קחו אוויר, כופפו ברכיים, הוציאו אוויר והפכו בין הכפות ידיים.
 
תרגיל 3
תרגיל שמסייע למערכת העיכול: סגרו מעט את הרגליים, יד אחת דחפו לשמיים ויד שנייה – לאדמה. קחו אוויר, הוציאו והטו את הגוף לכיוון היד שדוחפת לאדמה, כשהמבט לעבר היד הזו. קחו אוויר והחליפו בין הידיים.
 
תרגיל 4
תרגיל טוב לכתפיים ולצוואר: ידיים למטה, ברכיים מכופפות מעט, אגן לאחור. התרוממו, כפות הידיים ב-90 מעלות, כשהמבט הצידה. כעת החליפו בכיוון אליו פונה הראש.
 
תרגיל 5
תרגיל טוב לפתיחת הנשימה בבוקר: יד אחת כלפי השמיים והיד השניה כלפי האדמה. התנועה תצא לכיוון היד הפתוחה, והמבט ילווה אותה.
 
תרגיל 6
מדי לילה, כשליש מנפח האוויר בריאות נשאר “תקוע”. תרגיל זה מיועד להוציאו, כדי שייכנס אוויר נקי יותר: קחו אוויר והוציאו אותו בשריקה. לוו את השריקה בתנועה קדימה.
 
תרגיל 7
הידיים אוחזות את האגן, קחו אוויר ובעת הנשיפה, הורידו את הידיים לעבר
הברכיים. בכל נשיפה חדשה, רדו עוד עם הידיים. זכרו לעלות לאט לאט.
 
תרגיל 8
קחו אוויר, עלו על קצות האצבעות, ושחררו אוויר תוך כדי הרעדה קלה של הגוף.
 

יש לציין כי לא כל מתרגלי הצ’י קונג משתמשים באותן הפרקטיקות. רבים מתרגלים אותה בישיבה, בעמידה, או ללא תזוזה כלל. המונח “צ’י קונג” לא היה פופולרי בעולם עד שנות ה-70. אז פרץ “גל הצ’י קונג”, במהלכו תרגלו קבוצות של עשרות אלפי אנשים את האומנות באיצטדיונים בסין. הפרקטיקה הזו נאסרה על-ידי השלטון ב-1999, מתוך חשש שאסיפות הענק יתפתחות לכדי תנועת מחאה פוליטית, בדומה לפאלון גונג. עם או בלי אצטדיונים, הצ’י קונג אינו סובל מיחסי ציבור גרועים: 200 מיליון איש מתרגלים אותו ומטרתם, בין השאר, היא לחזק את הגוף ולשפר את הבריאות.

מספרים על התרגילים:
לגבי הסרטון, אומנם ביצעתי רק מס’ פעמים ספורות,
אך משתדלת להתמקד ולבצע לפחות 4 פעמים בשבוע ובסוף כל השבוע.
זה עזר לי לשפר את הנשימה ואת ההרגשה הכללית שלי, אז תודה רבה!
זה רק 10 דק ביום תרגילים קלים מאד אך יש שיפור בבריאות
מיטל

את תרגילי ה צ’י קונג ניתן לראות בשפות נוספות