צ'אקרה ומצב הרגשי והגופני

צ'קרה ומצב רגשי

בשנים האחרונות התפיסה של הרפואה המערבית החלה להשתנות, עם רופאים בכירים ומנוסים שלומדים ולוקחים השראה מרזי הרפואה האלטרנטיבית. אחד מהם הוא ד״ר נאדר בוטו, איתו הייתה לי זכות ללמוד ולשלב את התאוריות שלו במגוון הטיפולים שלי. על פי בוטו, משברים פסיכולוגיים עלולים להפריע לזרימת האנרגיה וליצור חוסר הרמוניה בין השדה האנרגטי לגוף הפיזי. חסימות אנרגטיות אלה מפריעות לתהליכים פיזיולוגיים, מה שעלול להוביל לתפקוד לקוי, ואף למחלות גופניות כאשר לא פותרים את המשבר. לכן, חשוב לדעת את המקור באותן חסימות אנרגטיות מן השורש, דרך הדרכה והכוונה ממטפל מומחה על מנת למנוע מחלות ובעיות שונות לאורך הדרך. כשאני נתקל בחסימה כזו, אני רוצה להגיע אל שורש הבעיה בזכות הידע שרכשתי לאורך הניסיון שלי כמטפל.

את הקשר בין שינויים גופנים לבין פעילות נפשית ניתן להסביר באמצעות מודל הצ'אקרות, משום ששדה האנרגיה של כל אחת משבע הצ'אקרות קשורות לשבע בלוטות אנדוקריניות, מה שיוצר מערכת המחברת רגשות עם שבעה היבטי חיים שונים . רגשות חיוביים מפעילים את הצ'אקרות המתאימות ומזינים אותן, ואילו משבר פסיכולוגי חוסם את זרימת האנרגיה של הבלוטה המקבילה. דחק כרוני או תנאים סביבתיים לא נאותים יכולים להאיץ, להחמיר או לעורר הופעת מחלות.

כל צ'אקרה קשורה להיבט מסוים של החיים. אנו קולטים ומעבדים את החיים על כל היבטיהם דרך מרכזי אנרגיה אלה, ואלו קשורות לבלוטות האנדוקריניות המכוונות את התפקודים הפיזיולוגיים של האורגניזם כולו. להלן היכרות בסיסית עם כל אחת משבע הצ׳קרות, הייחוד שלהן ומה קורה כשאשר הן נמצאות בתקיעות אנרגטית:

 הצ'אקרה הראשונה: צ׳קרת הבסיס 

צבע אדום  

איבר: יותרת הכיליה

הצ׳קרה הראשונה, הנקראת גם צ'אקרת הבסיס או השורש – אחראית על הקשר שלנו כבני אדם אל העולם החומרי. היא נקראת צ'אקרת הבסיס משום שהיא מהווה את הבסיס לשאר פעילותן של שאר הצ'אקרות, ולכל קיומו והתפתחותו של האדם. המרכז האנרגטי שלה אחראי על חיבור האדם אל הקרקע, לשורש, על אופן התנועה בנתיב החיים ומידת היציבות והביטחון הפנימי שלנו. כאשר צ'אקרת הבסיס פתוחה ופועלת באופן הרמוני אנו, נחוש קשר עמוק עם האדמה ועם צורות החיים בטבע. אנו נרגיש מלאי חיים ומלאי עניין, יציבות, סיפוק. ׳קרת בסיס בריאה ופתוחה תוביל גם לתחושת וכוח פנימי רב, שבעזרתו נרגיש כי בטוחים ביכולת קבלת לקבל ההחלטות שלנו, ובעלי מיניות בריאה. 

כאשר צ'אקרת הבסיס אינה מאוזנת או חסומה, החסימה שלה תתבטא בהתמקדות חסרת פרופורציות בצרכים ההישרדותיים והחומריים שלנו. אנו עלולים להרגיש כי איננו מסוגלים לקחת החלטות טובות ורציונליות, גם בעניינים חומריים ובעניינים רגשיים. אנו עלולים למצוא את עצמנו מבזבזים זמן יקר על ניסיון לכפות על אחרים את הרצונות ואת הדעות שלנו, ולחוש זעם וכעס מוגבר כאשר אנחנו חווים תסכולים. הדברים הללו יגרמו לנו לחשוב שאנחנו בעלי כוח סבל והתמדה מועטים ביותר, לחוש חוסר בטחון, לדאוג ללא הרף, לחלום בהקיץ באופן מוגזם, לרחף ולהיות בלתי מקורקעים לאדמה. אנו נחוש חסרי יציבות, וההתמודדות עם דרישות החיים הפשוטות והיום יומיות עלולה להיות קשה ומטרידה יותר מהרגיל.

חוסר איזון קשור לטריטוריה.

 הצ'אקרה השנייה: צ'אקרת המין והיצירה 

צבע: כתום

איבר: שחלות ואשכים

צ'אקרת המין והיצירה היא היכל הרגשות הבלתי מסוננים שלנו, שם שוכנות להם אנרגיות המין והיצירתיות. היא מסמלת שינוי ואינדיבידואליות דרך הבנת ייחודו של האחר. צ'אקרת המין ממונה על המובן הרחב יותר של המיניות ועל האופן בו אנו רואים את מיניותנו ולאופן בו אנו מקבלים את עצמנו. בצ'אקרת המין קיימת היכולת להפוך וליצור, לשנות ולהשתנות, הסקרנות, ההרפתקנות והחדשנות. היא מזרימה את היכולות והעוצמות הפנימיות שלנו כלפי חוץ, ונותנת לנו את היכולת לבטא את עצמנו ללא חשש כיצד תגיב הסביבה, ולהשתמש בכישרונותינו ללא פחד.

כאשר הצ׳קרה השנייה שלנו נמצאת באיזון, אנחנו נחווה סקרנות, חופש, תחושת עצמאות, שמחת חיים וחיוניות. היא עוזרת לנו להרגיש כחלק פעיל בעיצוב הסביבה שלנו ותדרבן אותנו לפעול מתוך רצון טוב ולקדם ערכים כמו שלום וערבות הדדית.

כאשר הצ'אקרה הזו אינה מאוזנת, עשוי להיווצר מצב של חוסר אכפתיות כלפי אחרים, מתוך התרכזות בעצמנו, מצב של תלותיות יתר, או מערכות יחסים מזיקות בהן אנחנו לא יכולים לדעת איפה אנחנו נגמרים ואיפה מתחיל האחר. מצבי חוסר איזון בצ'אקרה עשויים להחליש את היכולת שלנו לעמוד על שלנו ואת יכולתנו לקדם ולדבוק בערכים החשובים לנו. צ'אקרה השנייה לא מאוזנת תוביל גם לתחושה של חוסר בטחון לגביי המיניות שלנו, מה שיגרום לנו להדחיק את תחושותינו ולפגוע בדימוי העצמי שלנו וביחס שלנו לאחרים. אנו נחווה חוסר יצירתיות, עייפות, חוסר תשוקה ובבדידות מתמשכת.

חוסר איזון: קשור לאובדן יקרים , טראומות מיניות.

הצ'אקרה השלישית: צ'אקרת מקלעת השמש

 צבע צהוב

איבר: לבלב

הצ'אקרה השלישית היא מרכז הכוח האישי שלנו. מתוך מרכז זה אנו יוצרים קשר פעיל עם שאר בני האדם ועם העולם הגשמי. הצא'קרה הזו אחראית על ההתפתחות האישית שלנו, ודרכה אנו מכוונים את ההשפעה שלנו על הסביבה, את העוצמה ואת האינטלקט שלנו במובן המעשי. היא מכוונת אותנו לתחרותיות בריאה ושאפתנות, ומדרבנת את הרצון שלנו להגשים את המטרות והחלומות שלנו. דרך הצ'אקרה השלישית אנו מבטאים את קבלת הרגשות, התשוקות, והרצונות שלנו, ומיזוגם של כל אלה מסייע לצ'אקרה השלישית להתפתח ולהתאזן. 

כאשר הצ'אקרה השלישית פועלת בצורה הרמונית, אנחנו נחווה שלווה והרמוניה פנימית. אנו נהיה מסוגלים להכיל את רגשותינו ולהתמודד איתם ועם רצונותינו וציפיותינו מהחיים. אנו נראה ברגשות שלנו חלק חשוב וחיוני להתפתחות שלנו ונדע לקבלן באופן חיובי. אנו נחוש שלמים עם עצמנו, עם תפקידנו בחיים, ועם הסביבה. אנו נהיה מסוגלים לכבד את אופיים ורגשותיהם של האחר, אנו נרגיש אנרגטיים, פעילים, אסרטיביים, עצמאים וסובלניים. 

חוסר איזון בצ'אקרה השלישית יתבטא ברצון עז לשלוט בעולמנו הפנימי ובעולמנו החיצוני, האגו יהיה בלתי מאוזן, נחיה בפחד שהולך לקרות לנו משהו. כאשר הצ'אקרה אינה מאוזנת עלולים לבוא לידי ביטוי מצבים של מניפולטיביות, שחצנות, שתלטנות ושימוש בלתי הוגן בכוח. אנו נרגיש חסרי סיפוק ושהעולם מלא מכשולים בלתי ניתנים למעבר עד כי מוטב לוותר ולא לנסות להגשים את שאיפותינו. נחוש לחץ, חוסר בטחון ועצבנות, מלאי חד, בעלי חוסר יכולת להתמודד עם מצבים קשים, נחוש חסרי יכולת להתמודד עם שינוים וחוויות חדשות, ונעדיף  להסתגר ולא להתמודד ולהתגבר על מכשולים שונים.

חוסר איזון : פחד שיקרה משהו

הצ'אקרה הרביעית: צ'אקרת הלב 

צבע ירוק

איבר: בלוטת הטימוס

צ'אקרת הלב היא הצ'אקרה המקשרת בין שלושת הצ'אקרות התחתונות לשלושת העליוניות.. צ'אקרת הלב היא מרכז האהבה, היא היכולת לגלות אכפתיות כלפי האחר, הנתינה, והמסירות, מתוך כך גם יכולת הריפוי וההילינג. מ'צאקרת הלב אנו מכוונים את היכולת שלנו לנתינה, להעניק ולקבל אהבה ללא תנאים, ללא אגו או אינטרס. 

כאשר הצ'אקרה נמצאת במלוא פתיחותה, אין לנו את הצורך לקנא או לגונן מידי על האהבה שלנו מתוך ידיעה כי היא אינה יכולה ללכת לאיבוד. כאשר צ'אקרת הלב מאוזנת היא משפיעה לטובה על שאר הצ'אקרות, תוך שהיא מסייעת לאדם להפוך לערוץ מזרים של אהבה אלוהית ללא תנאי, ובכך מעניקה לנו כוח אהבה אדיר הזורם בשפע, באופן מודע או בלתי מודע על הסובבים אותו. מצב זה יוצר אדם שנעים ורצוי להיות בקרבתו, שכן נכחותו מרגיעה, מנחמת ותומכת. סביב אותו אדם האנשים מרגישים חופשיים, לא נתונים לביקורת ומסוגלים לפתוח את ליבם בקלות. 

כאשר היא אינה מאוזנת אנו חווים את פחדי הנטישה, את פחד אובדן האהבה ואת צער הדחייה. בלי האהבה וההערכה העצמית שלנו יהיה לנו מאוד קשה, וכנראה אפילו בלתי אפשרי, לאהוב לקבל אחרים בשלמותם. כאשר צ'אקרת הלב אינה מאוזנת זה יתבטא ביכולת הקבלה והנתינה של האדם, האדם יחוש צורך בנתינה ומאחר והוא אינו יודע לקבל אהבה הוא יחוש תשוש פיזית, נפשית ורוחנית. האדם יחוש אי נוחות מול גילויי חיבה שונים ויעדיף להגדיר את עצמו כאחד שלא זקוק לאחרים כיוון שתמיכה, סיוע וקבלת חיבה מתפרשים על ידו כחולשה. מצב זה יוביל את האדם אל התחושה כי הוא אינו ראוי לאהבה ולכן מבחינה אנרגטית הוא גם לא "ימשוך" אליו אהבה ברובד האנרגטי.   

האדם הינו כור של אהבה, בן זוג הוא מישהו שמסכים שנמלא אותו באהבה.

חוסר איזון: משבר נטישה/ אהבה

הצ'אקרה החמישית: צ'אקרת הגרון 

צבע: כחול

איבר: בלוטת התריס

צ'אקרת הגרון היא מרכז התקשורת, ההשראה וההתבטאות שלנו. היא מייצגת את הדימוי העצמי שלנו ומגשרת בין המחשבות, הרגשות, והדחפים שלנו. צ'אקרת הגרון מספקת לנו את היכולת להתבטא באופן מודע וברור דרך הקול, היצירה, הדיבור והכתיבה. דרכה אנו מבטאים את הצחוק, הבכי, את רגשות השמחה, ההומור ואהבה. היא אחראית על ביטוי האמת הפנימית, ביטוי הכישרונות, ביטוי של רעיונות חדשים והעברת ידע. משמעותה צ'אקרת הגרון ממונה על הדימוי העצמי שלנו. צ'אקרת הגרון היא הראשונה מבין שלושת הצ'אקרות הגבוהות ומתוך כך מהווה חיבור אל ה"אני" הגבוה, אל הנשמה ואל הרוח. הצ'קרה קשורה לביטוי עצמי ולתקשורת עם הסובבים אותנו. 

כאשר צ'אקרת הגרון מאוזנת, אנו נהיה מסוגלים לבטא את מחשבותיו, רצונותיו, דעותיו ואת הידע הפנימי שלו בצורה ברורה. תהיה לנו היכולת לבטא את האישיות שלנו בכל תחום חיים- בלימודים, בעבודה, וכן בחיק המשפחה. במצב מאוזן, אנחנו נחוש בטחון עצמי, החלטיים ומודעים לעצמנו, ומסוגלים להכיר ובכישורים ובאיכויות שלנו. אנחנו נהיה בעל יושר פנימי ויושר כלפי הזולת.

צ'אקרת גרון לא מאוזנת תתבטא בקושי בביטוי עצמי, חוסר הקשבה לגוף ולצרכים הטבעיים שלו. היא גם תגרום לחוסר איזון בין הרגש למחשבה, ולאי ביטוי של רגשות ורצונות שעולים בנו מבפנים. אנחנו נמצא עצמנו מתקשים לומר לאדם מולנו את הרצונות והרגשות שלנו בכנות, מתוך פחד מדחייה. בשל הקושי לבטא רגשות, אנו נהיים מרירים יותר, ועלולים לסבול מהתפרצויות רגשיות. חוסר איזון בצ'אקרת הגרון גם יוביל אותנו לחוסר בטחון עצמי, לדימוי עצמי נמוך ולביקורתיות עצמית מתמדת. כאשר הצ'אקרה חסומה, אנחנו נמנע מלקחת אחריות על עצמנו ועל הסובבים אותנו, ונחוש דחייה ורצון "לברוח" כאשר מוטל עלינו תפקיד מסוים.

חוסר איזון: משבר לימודים , אובדן עבודה.

הצ'אקרה השישית: צ'אקרת העין השלישית

צבע : סגול

איבר : בלוטת יותרת המוח

הצ'אקרה השישית היא הצ'אקרה המחברת את האדם אל האינטואיציה, אל תת-המודע. היא אחראית לאיזון בין האינטואיציה, הרגש והמיסטיקה, לבין ההיגיון והלוגיקה. היא מעוררת רצון להרמוניה הוליסטית של הגוף, השכל, הרגש, הנשמה והרוח. צ'אקרת העין השלישית מחברת אותנו אל היצירה ואל ההשראה. ומתוכה אנו מסוגלים לראות כיצד אנו יוצרים את המציאות שלנו.  

במצב מאוזן תתבטא צ'אקרת העין השלישית ביכולת שכלית ואינטלקטואלית טובה, ביכולת פילוסופית-רוחנית, וביכולת חשיבה קריטית שאינה רק שכלית-הגיונית ורציונאלית, אלא גם אינטואיטיבית על כל רבדיה. אנחנו נחוש קשר וחיבור בין עולם החומר והרוח ויהיה בעל דמיון מפותח. כאשר הצ'אקרה מאוזנת החיים הופכים לחוויה מופלאה מעניינת ומאתגרת שאין בה רגע דל. 

אבל כאשר הצ'אקרה אינה מאוזנת נמצא נטייה להתמכרות, מחשבות אובדניות, ריבוי מחשבות, טורדניות מנטאלית, בלבול, חוסר מציאותיות ואשליה, סודיות, חוסר ישירות או יושר, בדידות, מופנמות, אמונה עיוורת או קיצונית, נוסטלגיות וקושי לשחרר עבר או לעבד אבל/כאב, או לחילופין חוסר ביטחון באינטואיציה הפנימית, העדר מימוש לאור תובנות פנימיות, חוסר למידה והפנמה של שיעורי חיים חוזרים, ביקורתיות ושיפוטיות. 

חוסר איזון: פחד מושך, אכזבה מהדרך.

הצ'אקרה השביעית: צ'אקרת הכתר 

צבע : ארגמן

איבר : בלוטת אצטרובל

צ'אקרת הכתר היא מרכז השלמות האנושית, ודרכה אנו מאפשרים לאור ולאהבה הקוסמית לחדור דרכנו ולהאיר את הגוף והנפש שלנו. צ'אקרת הכתר מסמלת הארה רוחנית ורגשית, והיא המחברת אותנו אל הרבדים הגבוהים ביותר של מודעות ורוחניות. מתוך צ'אקרת הכתר אנו לומדים לקבל את עצמנו בשלמות כחלק אנרגטי ובלתי נפרד מהיקום. 

כאשר צ'אקרת הכתר נמצאת באיזון טוב, אנחנו נהיים ממוקדים יותר, בעלי יוזמה וחשיבה מהירה, אסרטיביים ובעלי חשיבה חדה יותר. זה גם יאפשר שלנו לפעול למען השגת המטרות שלנו באופן יותר אקטיבי, נפגין תכונות מנהיגות וביטחון חזקות יותרת וגבולותינו יהיו מאוזנים לסביבה ונראה את השלם, האחד, מעבר לצרכינו האישיים. 

לעומת זו, כאשר צ'אקרת הכתר אינה מאוזנת ההפך הוא מה שקורה. אנחנו נרגיש חסרי ייעוד, מבולבלים, לא שלמים עם עצמנו, ומלאים בשאלות שאיננו יודעים כיצד לקבל תשובה עליהן. חוסר איזון בצ׳קרה הזו עלול גם להוביל לשעמום וחוסר ריגוש מהחיים, וחוסר הרמוניה עם הסובבים אותנו. אנחנו נתפתה יותר לחשוב כי החיים פועלים לרעתנו, מה שימנע מאתנו לקחת החלטות טובות יותר ולפתח עמידות בפני קשיים.

הצקרה קשורה לחיבור שלנו לדרך הרוחנית, לאלוהים.

חוסר איזון: פחד מאובדן הכרה

גלגל של טרקטור