טיפים לשיפור השינה

אישה ערה בלילה

טיפים לשינה טובה: ידע וכלים לשינה טובה יותר

שינה טובה היא חיונית לבריאותנו הפיזית והנפשית. היא מאפשרת לגוף ולמוח לנוח ולהתחדש, תורמת לריכוז, לזיכרון, ליכולת הלמידה ולתפקוד תקין של מערכות הגוף. למרבה הצער, רבים מאיתנו סובלים מקשיי שינה, בין אם מדובר בקושי להירדם, שינה לא רציפה או התעוררויות תכופות במהלך הלילה. קשיי שינה עלולים להוביל לתחושת עייפות כרונית, ירידה בתפקוד, חרדה, דיכאון ועוד.
מאמר זה נועד לסייע לכם לשפר את איכות השינה שלכם. נסקור כאן טיפים כלליים לשיפור היגיינת השינה, וכן נציג מספר טיפולים אלטרנטיביים שעשויים לסייע במקרים של קשיי שינה.

טיפים כלליים לשיפור היגיינת השינה:

1.סדר יום קבוע: הקפידו ללכת לישון ולהתעורר באותה שעה בכל יום, גם בסופי שבוע. יצירת שגרת שינה קבועה מסייעת לוויסות השעון הביולוגי של הגוף ותורמת להירדמות קלה יותר.
2. סביבת שינה נוחה: ודאו שחדר השינה שלכם חשוך, שקט ובעל טמפרטורה נעימה. השתמשו בווילונות או בכיסוי עיניים לחסימת אור, האזינו למוזיקה מרגיעה או השתמשו במכונת רעשים לבנים לחסימת רעשים חיצוניים.
3. הימנעו מקפאין ואלכוהול לפני השינה: קפאין ואלכוהול עלולים להפריע להירדמות ולפגוע באיכות השינה. הימנעו מצריכת קפאין מספר שעות לפני השינה, ומהימנעות מוחלטת מצריכת אלכוהול לפני השינה.
4. פעילות גופנית: פעילות גופנית סדירה תורמת לשיפור איכות השינה. הימנעו מפעילות גופנית מאומצת מספר שעות לפני השינה.
5. הימנעו משימוש במסכים לפני השינה: האור הכחול הנפלט ממסכים (טלפונים חכמים, טאבלטים, מחשבים) עלול להפריע לייצור מלטונין, הורמון השינה. הימנעו משימוש במסכים כשעה לפני השינה.
6. הרפיית שרירים: טכניקות הרפיה כמו מדיטציה, יוגה, נשימות עמוקות ותרגילי גוף רך יכולות לסייע בהפחתת לחץ וחרדה ולעודד שינה טובה יותר.
7. הימנעו מאכילה כבדה לפני השינה: אכילה כבדה לפני השינה עלולה להקשות על ההירדמות ולפגוע באיכות השינה.
8. לפני השינה: לפני שהולכים לישון כדאי לתרגל רבע שעה נשימות בקצב של שש נשימות בדקה. זה יכול לסייע בהרגעת הגוף.

טיפולים אלטרנטיביים לשיפור השינה:

1. רפלקסולוגיה: טיפול זה מתבסס על לחיצות על נקודות ספציפיות בכפות הרגליים, אשר קשורות לאיברים ולמערכות שונות בגוף. רפלקסולוגיה יכולה לסייע בהפחתת לחץ וחרדה, שיפור זרימת הדם ואיזון מערכות הגוף, ובכך לתרום לשיפור איכות השינה.
2. דיקור סיני: שיטת טיפול עתיקה זו מתבססת על דקירה בנקודות ספציפיות בגוף באמצעות מחטים דקות. דיקור סיני יכול לסייע בהפחתת כאבים.
3. שטיפה אנרגטית: היא גישת טיפול הוליסטית שפותחה על ידי ד"ר נאדר בוטו, קרדיולוג ומצנתר בכיר. גישה זו מתבססת על ההבנה שקיים קשר הדוק בין גוף ונפש, וכי חוויות וטראומות שאנו חווים, הן במודע והן שלא במודע, משאירות חותם לא רק על הנפש, אלא גם על הגוף הפיזי.
שטיפה אנרגטית מתמקדת בשחרור חסימות אנרגטיות בגוף, אשר עלולות להוביל למגוון בעיות, ביניהן קשיי שינה. הטיפול נעשה באמצעות מגע עדין, תוך שימוש בטכניקות שונות שמטרתן לאזן את זרימת האנרגיה בגוף ולשחרר חסימות רגשיות ופיזיות.
4. פרחי באך: שיטה טיפולית טבעית שפותחה על ידי ד"ר אדוארד באך, רופא הומאופת בריטי. השיטה משתמשת ב-38 תמציות פרחים שונות, המופקות מפרחים בר. לכל תמצית תכונות ייחודיות, והיא מסייעת בהתמודדות עם מצבים רגשיים שונים, ביניהם חרדה, פחד, לחץ, דיכאון ועוד.
5. אוריקולוטראפיה: שיטת טיפול הוליסטית עתיקה, המבוססת על גירוי נקודות ספציפיות באוזן. גישת טיפול זו גורסת כי קיימת מערכת יחסים הדדית בין האוזן לאיברים ולתפקודים שונים בגוף. גירוי הנקודות באוזן משפיע על מערכת העצבים ועל זרימת הדם, ובכך תורם לאיזון הגוף ולטיפול במגוון מצבים

Picture of אליהו ספיר

אליהו ספיר

מומחה לשחרור רגשי וגופני בשיטת FREE FLOW, מטפל בשטיפה אנרגטית בשיטת ד"ר נאדר בוטו.
הפלה

לידה שקטה ואובדן הריון

הדרך להשלמה ולהחלמה לאחר הפלה או לידה שקטה – הסודות של הטיפול הטבעי! אובדן הריון, בין אם באמצעות הפלה טבעית או לידה שקטה, הוא אירוע משנה חיים

המשך קריאה »
גונג וסאונד הילינג

טיפול עם גונג וסאונד הילינג

צלילי המרפא: גילוי עולם הגונג הגונג, כלי נגינה עתיק יומין בעל צליל עמוק ומרתק, זוכה בשנים האחרונות לפופולריות הולכת וגוברת בתחום הטיפול והריפוי. צליליו המיוחדים, המהווים תמהיל

המשך קריאה »

אני מזמין אתכם – המודעים ששואפים להתפתחות, הרוצים בשינוי, החווים תקיעות,
נשים וגברים בעלי מודעות ורצון,
לבוא עם לב פתוח ולקבל את ידי המושטת לעברכם.